و در واقع اجازه تولید اسید معده را نمی دهند.


سایر داروهای این دسته عبارتند از پنتوپرازول – لانسوپرازول – رابپرازول – اس امپرازول اسید در معده علاوه بر این که کمک به هضم غذا می کند یک عامل محافظت در مقابل باکتری ها و ویروس هایی است که از طریق گوارش وارد بدن می شوند


بنابراین بیمارانی که کپسول امپرازول مصرف می کنند باید بیشتر مراقب باشند چون یکی از خطوط دفاعی بدن در مقابل عوامل بیرونی کاهش پیدا کرده است.


امپرازول در مواردی که اسید معده سرکش می شود و بیش از حد تولید می شود کاربرد دارد همچنین در رفلکس معده و درمان هلیکوباکتر و یا برای کاهش عوارض گوارشی سایر داروها استفاده می شود.


 نحوه اثربخشی امپرازول

توجه به این نکته مهم است که امپرازول نمی تواند اسید موجود در معده را خنثی کند بنابراین برای درمان سریع سوزش معده کاربرد ندارد. درد معده در بسیاری از موارد با درد قلبی اشتباه می شود بنابر این در موارد درد شدید گوارش بیمار باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند.


امپرازول در درمان زخم‏های خوش خیم معده و دوازدهه، زخم‏های وابسته به هلیکوباکتری پیلوری، سندروم زولینجر- الیسون، کاهش اسید معده در جراحی و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده به مری و درمان بیماری به کار برده می‏شود.


*مکانیسم اثر


این دارو با مهار پمپ K /H /ATPase باعث مهار تولید اسید در معده می‏گردد.


*هشدارها


این دارو باید در بیماران مبتلا یا دارای سابقه ابتلای به بیماری مزمن کبدی، با احتیاط مصرف گردد.


فارماکوکینتیک


جذب دارو سریع است و دارو با کاهش اسید معده به جذب خود کمک می‏کند. متابولیسم آن کبدی است و از راه کلیه دفع می‏گردد. نیمه عمر آن بین ۱-۵/۰ ساعت می‏باشد.


عوارض جانبی امپرازول

از عوارض شایع این دارو می‏توان سر درد، اسهال، بثورات جلدی، کهیر و سرگیجه را نام برد.


تداخل های دارویی


مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین باعث افزایش اثر وارفارین می‏گردد. مصرف همزمان این دارو با دیازپام و داروهای ضد صرع مثل فنی‏توئین باعث افزایش اثر آن می‏گردد.


مصرف امپرازول برای درمان معده درد

*نکات قابل توصیه


۱-در صورت بروز سوءهاضمه، اسهال و کهیر طی درمان، به پزشک مراجعه شود.


۲- در صورت اثبات وجود سرطان معده از مصرف این دارو باید خودداری گردد. ۳- کپسول داروباید بلافاصله قبل از غذا و ترجیحاً در صبح مصرف شود.


مقدار مصرف امپرازول

در ناراحتی ها و زخم‏های خوش‎خیم معده و دوازدهه مقدار۲۰ mg/day به مدت ۸- ۴ هفته مصرف می‏شود. در موارد شدید می‏توان مقدار مصرف را به۴۰ mg/day افزایش داد. در صورت نیاز مقدار نگهدارنده۲۰ mg/day مصرف می‏شود.


در زخم‏های گوارشی همراه با هلیکوباکتر پیلوری مقدار مصرف فوق همزمان با آنتی‏بیوتیک مناسب مصرف می‏گردد. در سندرم زولینجر- الیسون با مقدار اولیه ۶۰mg/day شروع می‏شود. مقدار معمول در چنین مواردی بسته به نیاز بیمار بین ۱۲۰- ۲۰ mg/dayمی‏باشد.


برای کاهش اسید معده پیش از جراحی ابتدا ۶۰ میلی گرم در عصر روز قبل از جراحی مصرف می‏گردد و ۶-۲ ساعت قبل از جراحی ۴۰ میلی گرم و دیگر مصرف می‏شود. در بازگشت محتویات معده به مری۲۰ mg/day روزانه به مدت ۸-۴ هفته که در صورت نیاز تا ۴۰ میلی‎گرم قابل افزایش است،


مصرف می‏شود. کودکان: مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی‏شود.


 نکاتی که در ارتباط با مصرف امپرازول باید بدانید

اگر شما نمی‌توانید کپسول بخورید، می‌توانید کپسول را باز کنید و محتویات آن را در یک قاشق مربا خوری آب سیب ریخته و بخورید. فقط آن را نجوید و ببلعید. سپس یک لیوان آب سرد مصرف کنید.


امپرازول باید یک ساعت قبل از غذا مصرف شود و قبل از صبحانه بهترین زمان مصرف دارو است. اگر بعد از ۱۴ روز از مصرف دارو سوزش سر دل همچنان ادامه دارد با دکترتان سریعا مشورت کنید.


اگر همراه با این دارو،از داروی دیگری نیز استفاده می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. اگر بیماری کبدی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.


از مصرف آبجو، شراب، و یا نوشیدنی‌های مخلوط خودداری کنید. اگر حامله هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.


در صورتیکه شیردهی دارید با پزشک در میان بگذارید. با توجه به این که متابولیسم دارو کبدی است (یعنی دارو در کبد تغییر می‌کند) در موارد نقص شدید کبدی با پزشک مشورت کنید.


باشگاه خبرنگاران , دارویاب , مثلث


گردآوری: پرشین وی